Home » ROHS Belgesi

ROHS Belgesi

ROHS Belgesinin Orijinal adı : Restriction Of The Use Of Certain Hazardous olan “Rohs” teriminin Türkçe karşılığı, Sağlığa zararlı olabilecek maddelerin kullanılmasına denetim getirilmesi, kısıtlamaya gidilmesi anlamını taşır.

Türkiye’nin dünyaya ve Avrupa Birliğine entegrasyonu çerçevesinde, bir çok kalite ve tescil belgesine önem vermeye başlaması, beraberinde bir çok işlemi ve denetimi gündeme getirmiştir.

Aslında önem vermekten öte, mecbur kılmaya başlamıştır. Bir çok ürünü ve ürün gurubunu denetim altına almak ve standarda bağlamak için geliştirilen direktifler, farklı alanlara göre sınıflandırılarak belgelenmektedir.

Rohs, elektrikli ve elektronik olan ürünlerin, imal edilme ve kullanım sürecinde çevreye ve insana verebileceği zararların önüne geçmek için denetim getiren belge türünün adıdır.

Nasıl ki gıda sektöründeki denetimi kapsayan essay help kalite belgesinin adı, ISO 22000 kalite belgesi ise, elektrikli ve elektronik aletlerinin üretimini standarda bağlayan alanın belgesi de, Rohs belgesi dir. Diğer bütün alanlarda olduğu gibi, elektrikli ve elektronik aletlerde de Rohs belgesi zorunlu kılınmakta, belgesi olmayan eşyalar ortak pazara sokulmamaktadır. Bu yaptırım sayesinde, insanlığı bekleyen bir çok tehlikenin önüne geçme planlanmaktadır.

Teknolojinin gelişmesi ve insan nüfusunun gittikçe kalabalıklaşması, dünyanın yapısında ve ekolojik sisteminde sarsılmaların yaşanmasına ve doğal dengenin bozulmaya başlamasına sebep olmaktadır.

Bu gidişata bir dur denmediği ve gerekli önlemlerin alınmadığı taktirde, önümüzdeki yıllarda insanlığı ve dünyayı bir felaketin beklediğini bütün devletler kabul edilmekte ve bu konularda yapılacak çalışmalara asgari düzeyde destek vermektedir. İşte bu sorunların maksimum seviyede önüne geçmek, insan sağlığını ve neslini korumak için gerekli olan önlemler, birçok ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu topluluklar tarafından alınmaya çalışılmaktadır.

Bu gruplardan birisi olan Avrupa birliği de, insan sağlığını ve doğanın dengesinin korunması için pek çok çalışma yapmakta ve bir çok alanı denetime tabi tutmaktadır. Bunu da verdiği belgelerle sağlamayı ve korumayı planlamaktadır.

Sayısız alanda, pek çok kalite ve yeterlilik belgesi oluşturan birlik, elektrikli ve elektronik aletlerin; yapılmasına ve kullanımına yarayan materyallerin, doğa ve insan dostu olmasının yanı sıra, doğayı ve enerji kaynaklarını tasarruflu kullanan ve geri dönüşümün mümkün olan maddelerden seçilmesi esasına dayandırarak oluşturduğu belge de Rohs dur.

Bu belge sadece elektronik eşyaları imal edenleri değil, üretim için gerekli olan yedek parçaları sağlayan kuruluşlar için de şart koşulmaktadır.

Rohs Belgesi her ne kadar Avrupa Birliği ülkeleri tarafından oluşturulup benimsense de, birliğe dahil olmayan fakat bu alanda çok gelişmiş olan, Japonya ve ABD ülkeleri de bu belgeyi zorunlu kılmaktadır.

Ev elektroniği, haberleşme cihazları, tüketici ürünleri, aydınlatma cihazları ve elektrikli ve elektronik aletler üretilirken uyulması gereken kuralları ve kullanılacak malzemeleri standartlara bağlayan ve bu sayede insan sağlığını ve dünyayı korumayı hedefleyen ülkeler, ithal edilecek yada ihraç edilecek ürünlerde Rohs belgesini mecbur kılmaktadır.Bu belgede, sadece belirlenen kriterlere ve standartlara uyanlara verilmektedir.

Rohs belgesinin direktifleri ve standartları konusunda bilgi almak ve gerekli olan işlemlerin sürecini öğrenmek için Karar Patent Ofisinin danışmanlarından bilgi alabileceğiniz gibi, bu belgenin alınması için gerekli olan işlemleri de firmamıza yaptırabilirsiniz. Rohs Belgesi vermek için akredite edile kuruluşlarla bizzat temasa geçerek, bütün işlemleri gerçekleştiriyor, sizin uğraşmanıza gerek bırakmadan belgenizi size teslim ediyoruz.

  • Rohs Belgesi Nedir
  • Rohs Belgesinin Kapsamı
  • Rohs Belgesi Nasıl Alınır
  • Rohs Belgesi Hangi Ürünleri Kapsar
  • Rohs Belgesi Hangi Kuruluştan Alınır,
  • Rohs Belgesinin Direktifleri
  • Rohs Belgesi Almanın Şartları
  • Neden Rohs Belgesi

gibi merak edilen konularda kapsamlı bilgi almak için Karar Patentin uzman danışmanları ile mutlaka irtibat geçin. Çünkü en doğru ve kapsamlı bilgiler, alanında deneyimli ve uzman olan kuruluşlardan alınır.

Bir Cevap Yazın