Home » ISO 9001 ve TURKAK Onayı

ISO 9001 ve TURKAK Onayı

ISO: Avrupa Birliği Ülkelerinin “Ürünlerin uluslar arası kalite ve standartlarını belirleme” amacı ile kurdukları örgütün kısa ifadesidir. Bu örgütün, verilen direktifleri yerine getirerek, ürünlerini standartlara göre üretenlere verdikleri kalite belgesine de, ISO 9001 denmektedir.

Bu belgeye sahip olmayan hiçbir ürün, ortak pazarda satış imkanı bulamamaktadır. Bu nedenle, Avrupa Birliğinde yer alan bütün ülkelerdeki firma ve kuruluşların bu belgeyi alması mecburi tutulmuştur. AB ülkelerinden birisi olmadığı halde, imzalanan “gümrük birliği” anlaşması sonucunda, gıda maddeleri hariç bütün ürünlerin bu birlik içerisinde pazarlanmasına izin verilmiştir. Bu nedenle bu belgenin varlığı Türk firmalarını da bağlamakta ve alınması bir nevi zorunlu tutulmaktadır.

AB üyeliği için büyük çaba sarf eden Türkiye, bu topluluğa girmek için pek çok alanda uyum süreci yaşamakta ve gerekli olan kriterleri günlük hayata entegre etmeye çalışmaktadır. ISO 9001 belgesi de bunların en önemlilerinden bir tanesidir.

Avrupa birliği ülkelerinin dışında, ABD ve Japonya gibi diğer güçlü ülkelerde, ithal ettikleri ürünlerde bu belge şartı aramaktadır. Kapsadığı alan bu kadar geniş olduğu için alınması son derece elzem olan, ISO 9001 belgesini, merkezi Cenevre de bulunan örgütün, akreditasyonları vermektedir.

Türkiye de bu yetki TURKAK a verilmiştir. ISO 9001 belgesi almak isteyen firmalar, bu kuruluş aracılığı ile belgelerine kavuşmaktadır. Firmaların geleceği için büyük önem taşıyan bu belgeye talep yoğunluğunu TURKAK ın tek başına karşılaması elbette ki mümkün değildir. Kaldı ki süreç ağır ve zor işleyen, pek çok safhadan oluşmaktadır. Bu nedenle, ISO örgütünün akreditasyonu olan TURKAK işini kolaylaştırmak ve taleplere daha kısa sürede cevap vermek için, akrediteli kuruluşlardan yardım almaktadır.

ISO akreditasyonlu TURKAK tan akrediteli pek çok firmanın yer aldığı Türkiye de, belgenizi daha kolay ve sorunsuz almanız için, bu kuruluşlarla doğru iletişimleri kuracak danışmanlara ihtiyaç duymanız kaçınılmazdır.

ISO 9001 belgesinin şartları ve işlemlerin süreçleri hakkında bilgi almak için, Karar Paten danışmanları engin tecrübe ve bilgi birikimleri ile sizlere yardımcı olmakta, bilmeyi arzu ettiğiniz her detayı sizlere izah ederek anlamanızı ve işinizi kolaylaştırmaktadır.

Danışmanlık hizmetinin yanı sıra dilerseniz vekilliğinizi de üstlenerek belgenizin alımı için gerekli olan dokümantasyonları hazırlayarak, TURKAK, UKAS, DAR, JAS-ANZ gibi akreditasyonlardan akrediteli TUV cert, SZUTEST, Universal sertifikasyon, MEYER, WCS, Alberk, SGS, Prosert, gibi belgelendirme şirketlerinden belge almanızı da sağlamaktadır. Süreci iyi bilen ve doğru adımları gereken zamanda atan danışman vekillerimiz sayesinde, belgenize hem mümkün olan en kısa sürede kavuşacak, hem de daha az harcama yapacaksınız. Üstelik katlanmanız gereken sayısız eziyetten kurtulmanız ve yaşanacak streslerden arınması da sağladığı başka bir avantaj.

Marka Tescili, Patent, Faydalı Model ve Endüstriyel Tasarım tescili alırken, müşterilerine danışmanlık ve vekillik eden Karar Patent, aynı başarıyı bir çok kalite belgesinde de göstermektedir. Alanında uzman çalışanlardan oluşa ekibi ile müşteri odaklı çalışan firmamız, almak istediğiniz her belge için gerekli olan bilgi donanımına ve iş tecrübesine sahiptir. ISO 9001, ISO 13485, CE Belgesi, Rohs Belgesi, ISO 22000 Belgesi, HACCP, ISO 14001 Belgesi ve ISO 18001 Kalite belgesi almak isteyen müşterilerimize de danışmanlık yaptığımız gibi, bu belgeleri vermeye akrediteli kuruluşlar aracılığı ile vekilliğinizi yaparak belgelerinizi de alıyoruz. Ayrıca ;

  • TURKAK Nedir
  • TURKAK ın Açılımı Nedir
  • TURKAK dan Akrediteli Kuruluşlar
  • TURKAK ın faydaları, TURKAK Ücretleri
  • TURKAK Hizmetleri
  • ISO 9001 Nereden Alınır
  • ISO 9001 Nasıl Alınır
  • ISO 9001 Belgesinin Faydaları

ile ilgili konularda da bilgi verici toplantılarda yaparak müşterilerimizi bilinçlendiriyoruz.

Bir Cevap Yazın