Home » ISO 9001 Belgesinin Faydaları

ISO 9001 Belgesinin Faydaları

ISO 9001 Belgesinin Faydaları Nedir ?

Değişen yaşam koşulları ve yeni benimsenen hayat standartları, beraberinde pek çok farklı alanları ve yeni mecraları gündeme getirmektedir. Hızla kalabalıklaşan insan nüfusu, yapılan sayısız icatlar ve yeni geliştirilen yöntemler, denetimleri zorlaşmakta hatta imkansız hale getirmektedir.

Özellikle maddi kazançların her şeyin üstünde gözetilerek ön planda tutulması, beraberinde pek çok istismarı gündeme getirmiş, parayı kolay ve sorunsuz kazanmak isteyen belirli kesimler tarafından, çevre ve insan nesli açık hedef haline gelmeye ve zarara uğratılmaya başlanmıştır.

Bu tür istismarları engellemek, insan sağlığını, çevreyi, hatta hayvan sağlığını korumak için bazı standartların oluşturulması ve yaptırımların uygulanması elzem hale gelmiştir.

İşte tüm bu sorunlara engel olmak, mümkün ise ortadan kaldırmak için, dünyanın önde gelen ülkeleri tarafından topluluklar oluşturulmaya ve ortak kararlar alarak uygulamaya konulmaya başlanmıştır.

Bu topluluklardan en önemlisi ve geçerliliği en fazla olan Avrupa Birliği, gelişmiş ve dünya ekonomisine yön veren ülkenin bir araya gelerek oluşturduğu bir kuruluş olduğu için, yaptırım gücü de buna paralel olarak fazla olmaktadır.

İnsan hayatındaki hemen her alanda direktifler geliştirerek standartlara bağlayan kuruluş, bu şartlara uyanlara kalite belgeleri vermekte, bu belgeleri alamayanlara ise pazar ortamı sunulmamaktadır.

Bu belgelerin en önemlisi, ISO 9001 Kalite belgesidir. Her alandaki ürünlerin, uluslar arası ortak standartlarını belirleyen bu belge, Avrupa Pazarında yer almak isteyenlerin bir nevi pasaportu niteliğindedir. Sahip olunmadığı taktirde birlik ülkelerine girip ihracat yapmaz.

Yaptırım gücü bu kadar fazla olan bu belgeyi almak, firmalar açısından önemli öncelik arz etmektedir.

Peki bu belgeye sahip olmak neden bu kadar önemlidir ?

* Bu belge sayesinde, hem yurt içinde hem de yurt dışında rekabet şansınız artarak rakiplerinize göre daha avantajlı duruma gelirsiniz.
* Bu belgenin yaptırımlarına uyarken, kuruluşunuzun veya firmanızın yönetim standartlarının oluşmaya başladığını ve kurumsallaşmayı gerçekleştirdiğinizi görürsünüz.
* Bulduğu Pazar ortamı sayesinde verimliliği ve kar marjı artar.
* Bu belge sayesinde müşterilerinizi iyi anlar, onlarla aynı dilden konuşmaya başlayarak müşteri odaklı bir firma haline gelir. Buda Pazar payınızı arttırmanızda önemli rol oynar.
* Bu belgenin kurallarına uyuyor olmanız, sürekli gelişerek kendisini yenileyen bir kuruluş haline dönüşmesini sağlar.
* Kuruluşun faaliyetleri, kişilerin ellerinden çıkarak daha bağımsız ve profesyonel bir yönetime kavuşur.
* Kalite belgesinin standartlarına uyarak, kalitesiz ve hatalı mallardan doğan zararlarla daha nazir karşılaşarak, maddi fayda sağlar.
* Tedarikçiler ile daha iyi ilişkiler kurmayı sağlar.
* Firmanızın daha iyi dokümantasyonlara kavuşmasına yardımcı olur.
* Dünya ülkeleri ile entegre olmaya yardımcı olur.

Bunların yanı sıra daha pek çok avantajı olan, ISO 9001 kalite belgesini almak, bir firmanın geleceği açısından ne kadar önemli olduğunu yukarıdaki maddelere bakıldığında daha net anlaşılmaktadır. Eğer sizde bütün bu avantajlara kavuşmak istiyor ve bütün bu nimetlerinden faydalanmak istiyorsanız, hemen bir danışman firma ile görüşerek süreci başlatmalısınız.

Çünkü kalite belgesi olmadan işleyen süreç, aleyhinize işliyor demektir. Oldukça karmaşık işlemler ağı içeren belge onayı, bir uzman yardımı ile daha rahat ve ekonomik fiyatlara alınır. Çünkü gerekli olan işlemler ve izlenecek yol belirlidir.

Karar Patent Firması, Uzman danışmanları ve müşteri vekilleri ile pek çok belgenin alımında müşterilerine yardımcı olmaktadır.

Danışmanlık işlerinin yanı sıra, müşterilerinin vekilliğini yaparak, marka tescili ve patentte dahil olmak üzere bütün kalite belgelerinin alımında müşterilerine yardımcı olmaktadır.

Oldukça ağır ve zor işleyen ISO 9001 belgesini alma sürecinde dilerseniz, dökümantasyonlarınızı hazırlamanızda yardımcı olarak UKAS, TURKAK, DAR, JAS-ANZ gibi akreditasyonlardan akrediteli TUV cert, SZUTEST, Universal sertifikasyon, MEYER, WCS, Alberk, SGS, Prosert, gibi belgelendirme şirketlerinden belge almanızı da sağlamaktadır.

Bunun yanı sıra:

 • ISO nun Amacı
 • ISO 9001 Belgesinin Önemi
 • ISO Belgesinin İç Yararları
 • ISO Belgesinin Dış Yararları
 • Neden ISO 9001 Belgesi
 • ISO 9001 Belgesi Nereden Alınır
 • ISO 9001 Belgesini Hangi Kurum Verir
 • ISO 9001 Belgesinin Faydaları
 • ISO 9001 Süreci
 • ISO 9001 Belgesi Veren Kuruluşlar
 • ISO 9001 Danışman Şirketleri
 • Neden ISO 9001, ISO 9001 Çeşitleri
 • ISO Örgütüne Dahil Olan Ülkeler
 • ISO nun Anlamı
 • ISO 9001 Belgesi Nasıl Alınır
 • ISO 9001 Belgesinin Şartları Nelerdir
 • ISO 9001 Kimlere Verilir
 • ISO 9001 Almanın Şartları

ISO9001 Belge Süresi Nedirsorularının geniş yanıtlarını sunmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın