Home » ISO 14001 Belgesi

ISO 14001 Belgesi

ISO 14001 Belgesi

Uluslar arası kalite ve standartları belirlemekle görevli olan kuruluşun kısa adıdır ISO. İnsan hayatında yer alan pek çok ürün gurubunun oluşturduğu alanları, belirli direktifler doğrultusunda standartlara bağlayarak, insan nesline ve doğaya verilebilecek zararların önüne geçmek ve dünyamızı daha sağlıklı ve yaşanabilir hale getirmek için oluşturulmuş bir gurup kuruluşudur.

Amacı; geliştirdiği yöntemler ve uyguladığı yaptırımlar neticesinde, yaşam standartlarını daha kaliteli hale getirerek, insan sağlığını ve doğa dengesini korumak ve bunun sürekliliğini sağlamaktır. Oluşturulan kategorilere göre pek çok kalite belgesi türü olan ISO kuruluşunun, ISO 14001 kalite belgesi nin kapsamı da, çevre yönetim sistemi, doğal kaynakların tasarruflu kullanılması, toprağa, suya ve atmosfere verilen zararların en aza indirgenmesini sağlamak amacı ile oluşturulan yaptırımlara uyan kuruluşlara verilen kalite belgesidir.

Nasıl ki, gıda maddelerinden doğabilecek zararların önüne geçmek ve riskleri en aza indirmek için uygulanması gereken yaptırımlara uyan kuruluşlara ISO 22000 belgesi verip riskleri minimuma indiriyor ise, ISO 14001 belgesi direktifleri ile de, şahısların ve firmaların bizzat kendilerinin ve üretimini yaptığı ürünlerin çevreye ve doğaya verebileceği zararları asgari düzeye çekerek, doğacak zararlara engel olmayı planlamaktadır.

ISO 14001 belgesi, uluslar arası platformda alınması zorunlu olan bir belge olmamakla birlikte, ülkemizdeki kanuni yaptırımlar ve müşteri öncelikler sebebi ile alınması bir nevi zorunlu kılınmaktadır. Kaldı ki böyle bir zorunluluk bulunmasa dahi, bilinçli ve doğaya saygılı bir insan ve firma olarak gelecek nesillere örnek olmak ve doğaya zarar vermemek için, bu belgenin şartlarına uymak vicdani bir zorunluluk teşkil eder. Çevreye karşı duyarlı olmak, iyi bir yöneticide bulunması gereken en önemli özelliklerden bir tanesidir.

ISO 14001 kalite belgesi alarak, kuruluşunun çevreye duyarlı olduğunu ve üzerine düşen sorumlulukları yerine getirdiğini resmi bir şekilde beyan etmek isteyen şahıs ve firmalar, bu belgenin mevzuatları ve gerekli olan süreç konusunda bilgi almak ve gerekli işlemleri kuralına uygun olarak yapmak için, alanında uzman danışman vekillerin bulunduğu bir firma ile çalışması sağlıklı bir süreç bakımından en uygun olanıdır.

Karar Patent, Uzun yıllardır firmalara ve şahıslara verdiği bir çok alan ve konudaki belgelendirme hizmeti ile kendisini kanıtlamış ve en büyük kuruluşlar arasına girmeyi başarmış bir firmadır. Deneyimli ve alanında uzman danışman vekillerin yanı sıra, ISO 14001 belgesi için gerekli mevzuatları bilen ve konusuna hakim bir çevre mühendisini de firma bünyesinde bulundurmaktadır. Bu sayede, belge talep edilen ürünün çevreye karşı etkileri daha doğru ve isabetli olarak yorumlanır ve buna bağlı olarak süreç daha rahat ve sorunsuz işler.

ISO 9001 belgesinin yanı sıra daha pek çok kalite belgesinin danışmanlığını yaptığı gibi, belgeleri almak için gerekli olan dökümantasyonları hazırlamaya yardımcı olarak UKAS, TURKAK, DAR, JAS-ANZ gibi akreditasyonlardan akrediteli TUV cert, SZUTEST, Universal sertifikasyon, MEYER, WCS, Alberk, SGS, Prosert, gibi belgelendirme şirketlerinden kalite belgenizi almanızı da sağlamaktadır.

Bu sayede hem paradan hemde zamandan tasarruf ederek, zahmetsiz bir şekilde belgenize kavuşacaksınız.

 • ISO 14001 kalite belgesi nedir
 • ISO 14001 kalite belgesini kim verir
 • ISO 14001 kalite belgesinin kapsamı
 • ISO 14001 kalite belgesinin kriterleri
 • ISO 14001 kalite belgesini hangi kuruluşlar verir
 • ISO 14001 kalite belgesinin anlamı
 • ISO 14001 kalite belgesi almak zorunlu mudur
 • ISO 14001 kalite belgesi hangi alana verilir
 • ISO 14001 kalite belgesi işlemleri
 • ISO 14001 kalite belgesi almak ne kadar
 • ISO 14001 kalite belgesi almak pahalı mıdır
 • ISO 14001 kalite belgesi firması

gibi sorulara kapsamlı cevaplar almak için de istediğiniz zaman danışmanlarımız ile irtibata geçebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın