Home » CE Deklarasyon Belgesi

CE Deklarasyon Belgesi

CE Deklarasyon Belgesi ;

Üretici kimliği taşıyan şahıs yada kuruluşların, ürünlerini AB nin verdiği direktifler doğrultusunda ve standartlara uygun olarak hazırlandığını beyan ettiği belgedir. Dolayısıyla CE işareti talep edilen ürün yada ürün gurubuna, bu belgenin verilebilmesi için oluşturulacak bu deklarasyonun, eksiksiz ve içerik yönünden de kusursuz hazırlanması oldukça önemlidir. Zira CE belgesi taşımayan hiçbir ürün Avrupa birliği üyesi olan ülkelere ihraç edilemez.

Bu nedenle CE belgesi talebinde bulunmadan önce gerekli aşamaları gözden geçirerek, beyanınızı kurallara uygun olarak hazırlamalı ve akredite edilmiş bir kuruluş aracılığı ile başvurunuzu yapmalısınız. Peki bu teknik olarak hazırlanan beyanın içeriğinde hangi bölümler yer alır:

 • İlk olarak, CE belgesi talep edilecek ürün yada ürün grubunun, hangi ürün kapsamına girdiği ve bu gurubun direktifleri belirlenmelidir.
 • Ürünün girdiği kapsamdaki direktif ve direktifleri belirlendikten sonra, bu kapsamdaki standartlar belirlenir.
 • Ürününüze CE belgesi alarak pazarlamayı düşündüğünüz Ülkenin, söz konusu ürün ile ilgili yürürlükte olan kanuni kurallarının olup olmadığı, şayet var ise ona uygun hale getirme çalışmaları planlanır.
 • CE işaretini alabilmek için takip edilmesi write my essay gereken yol haritalarının gösterildiği her bir direktif iyi incelenmeli ve ürününüze en uygun olan yol haritasının yer aldığı direktif seçilmelidir.
 • 8 adet, öngörülen uygunluk değerlendirilmesi yöntemi vardır. Bu Modüllerden ürününüze en uygun olan belirlenir.
 • Ürünün risk gurubuna girip girmediği belirlendikten sonra, şayet risk içeren ürün gurubuna dahil bir ürün ise, onaylanmış kuruluşlardan en uygun onaylama teklifi alınır.
 • CE belgesi talep edilen ürün yada ürün gurubunun, istenilen standartlara uygun olarak üretilip üretilmediği araştırılıp belirlenir.
 • Riskli guruba giren ürünler üzerinde, onaylanmış kuruluşun uzmanları tarafından risk analizleri yapılır. Eğer eksik yada kusurlu bir durum görülürse, ürün sahipleri ile toplantılar yapılarak eksikler belirlenir ve ürüne son hali verilir.
 • Eğer CE belgesi alacak ürünün, standart veya standartlar kapsamında teste tabi olması gerekiyor ise, akredite bir test kuruluşundan, test etmeleri için en uygun teklif alınır.
 • Ürünün daha imal edilme safhasında belirli kurallar çerçevesinde üretilmesi gerekiyor ise, yetkili kuruluşun uzmanları tarafından, ürünün sahibine ve personellerine gerekli eğitimler verilerek uymaları istenir.
 • Ürünün, gerekli olan standartlara uyumunu sağlamak için oluşturulan iş emirleri, firmanın kalite yönetim prosedürlerine eklenerek uygulanması sağlanır.
 • Ürünü işaretleme, direktif ve standartlara uygun olarak yapılır.
 • Ürünün, belirtilen direktif ve standartlara uygun olarak teknik dosyası hazırlanır.
 • En son olarak da yazımızın konusu olan, ürünün deklarasyonu hazırla hazırlanarak sunulur.

Tüm bu aşamaları geçerek, ürün deklarasyonu yayınlandıktan sonra, ürününe yada ürün gurubuna CE işareti iliştirme hakkını kazanmış demektir. Bütün bu işlemler sırasında, sürecin daha kusursuz ve zahmetsiz ilerlemesi için, bu işler için uzman danışmanlardan yardım alabilirsiniz.

Çünkü oldukça karmaşık olan ve konu ile ilgili geniş bilgi gerektiren CE işareti alma prosedürü, sizin zorlanacağınız hatta içinden çıkamayacağınız bir hal alabilir. Bu nedenledir ki, Karar Patent diğer, patent ve tescil alanlarında olduğu gibi, kalite belgeleri ve CE belgesi alma alanlarında da son derece uzman ve yaptığı danışmanlık ve takip işlerinde de bir numaradır.

Bir Cevap Yazın